- Objavljeno: 07.11.2007.
Dani Martinja
Od 09. do 11. studenoga 2007. godine, povodom narodnog običaja krštenja mošta („Martinja“) Ministarstvo unutarnjih poslova svoje aktivnosti će usmjeriti na sprječavanje i sankcioniranje vožnje pod utjecajem alkohola.
U dane vikenda, od 09. do 11. studenoga 2007. godine, povodom narodnog običaja krštenja mošta („Martinja“) i očekivano povećanog broja sudionika u cestovnom prometu koji su konzumirati alkoholna pića, Ministarstvo unutarnjih poslova svoje aktivnosti će usmjeriti na sprječavanje i sankcioniranje vožnje pod utjecajem alkohola.
Kako bi se osigurala vidljiva nazočnost policijskih službenika na cestama i pokrile sve lokacije koje se iskazuju kao ugrožene u pogledu prometnih prekršaja i događanja prometnih nesreća zbog vožnje pod utjecajem alkohola, uspostaviti će se veliki broj kontrolnih punktova, odnosno za svaku auto-ophodnju odrediti će se veći broj kontrolnih punktova koji će se u vrijeme provođenja akcija češće mijenjati.
U prvih devet mjeseci 2007. godine na području Republike Hrvatske dogodilo se 46.057 prometnih nesreća u kojima je 475 osoba smrtno stradalo, 3.512 osoba je zadobilo teške tjelesne ozlijede, a 15.678 lake. U istom razdoblju, alkoholizirani vozači skrivili su 7.207 prometnih nesreća (15,6%) u kojima je 117 osoba smrtno stradalo (24,6%), 924 osobe su zadobile teške tjelesne ozlijede (26,3%), a 3.512 lake (22,4%).
Inače, iz godine u godinu statističko praćenje broja prometnih nesreća pokazuje da se baš u ovom razdoblju godine, odnosno u posljednjoj četvrtini, povećava broj prometnih nesreća u kojima su sudjelovali vozači pod utjecajem alkohola.
Kao upozorenje vozačima mogu poslužiti prošlogodišnji rezultati provođenja aktivnosti policije u vrijeme „Martinja“, kada je ukupno kontrolirano na vožnju pod utjecajem alkohola i droga 12 414 vozača. Od tog broja, pod utjecajem alkohola je zatečeno 1 189 vozača, a 19 vozača je zatečeno kako upravljaju vozilom pod utjecajem droge. Najveći broj vozača koji su upravljali vozilom pod utjecajem alkohola bio je u dobnoj skupini od 18 do 24 godine – 411 vozača. Također, najveći broj vozača imao je koncentraciju alkohol u rasponu od 0,5 do 1,5 g/kg.
Prema članku 199. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (NN 105/2004), vozač i instruktor vožnje ne smije upravljati vozilom na cesti niti početi upravljati vozilom ako u organizmu ima alkohola ili opojnih droga.
Novčanom kaznom od 500,00 do 1.500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač, ako u organizmu ima alkohola do 0,50 g/kg, odnosno miligrama u litri izdahnutog zraka. Osim novčane kazne može mu se izreći jedan negativan bod.
Novčanom kaznom od najmanje 2.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako ima u organizmu alkohola iznad 0,5 do 1,50 g/kg ili miligrama u litri izdahnutog zraka, izreći će mu se zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od najmanje tri mjeseca i odrediti tri negativna boda.
Novčanom kaznom od najmanje 3.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako u organizmu ima alkohola iznad 1,50 g/kg, odnosno miligrama u litri izdahnutog zraka ili ako u organizmu ima opojnih droga, odnosno ako se odbije podvrgnuti ispitivanju ili liječničkom pregledu, odnosno uzimanju krvi ili krvi i urina (članak 182. i članak 285.). Osim novčane kazne izreći će mu se zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od najmanje šest mjeseci i odredit će mu se pet negativnih bodova.
Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 do 1.500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač bicikla i zaprežnog vozila koji upravlja vozilom na cesti ako u organizmu ima alkohola ili opojnih droga.
Vozaču motornog vozila, tramvaja ili instruktoru vožnje koji u razdoblju od 24 mjeseca unatrag od dana počinjenja prekršaja bude dva ili više puta pravomoćno kažnjen za prekršaje iz ovoga članka, umjesto novčane kazne prekršajni sud može izreći kaznu zatvora do 60 dana te zaštitnu mjeru zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od jedne do dvije godine i odrediti će mu se pet negativnih bodova.
Novčanom kaznom u iznosu od najmanje 3.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač motornog vozila i instruktor vožnje ako se odbije podvrgnuti ispitivanju ili liječničkom pregledu, odnosno uzimanju krvi ili krvi i urina, izreći će mu se zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od najmanje šest mjeseci i pet negativnih bodova.
Policijski službenik će privremeno oduzeti vozačku dozvolu i isključiti iz prometa vozača i instruktora vožnje koji upravlja ili pokuša upravljati vozilom, a u organizmu ima alkohola ili opojnih droga ili ako pokazuje znakove alkoholiziranosti (članak 199. ovoga Zakona).
Osim toga, na izvanredni nadzorni zdravstveni pregled uputit će se vozač i instruktor vožnje kod kojih je utvrđen udio alkohola u organizmu viši od 1,50 g/kg ili je utvrđeno da u organizmu ima opojnih droga kao i vozač i instruktor vožnje koji se odbiju podvrći ispitivanju imaju li u organizmu alkohola ili opojnih droga, nakon pravomoćnosti odluke o prekršaju.
Savjeti vozačima koji namjeravaju piti:
- koristite javni prijevoz
- koristite usluge taxi prijevoza jer će to biti daleko sigurnije i jeftinije
- idite pješice
- ako ste u društvu, unaprijed se dogovorite tko će ostati trijezan i voziti natrag
- zamolite nekoga trijeznoga da vas odveze
- ostanite prespavati (pazite, ako ste više popili, alkohol ćete imati u krvi i sljedeće jutro, unatoč osjećaju trijeznosti)
- ne sjedajte za upravljač najmanje 24 sata nakon ispijanja veće količine alkoholnih pića