Započinje nacionalno istraživanje subjektivnog osjećaja sigurnosti građana

Slika topvijesti/godina_2009/svibanj/sigurnost_undp.jpg

Ministarstvo unutarnjih poslova, u suradnji s Programom Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) u RH, od 21. svibnja do 12. lipnja 2009. godine provest će nacionalno istraživanje subjektivnog osjećaja sigurnosti građana RH. Istraživanje će obuhvatiti 4 500 slučajno odabranih ispitanika, reprezentativnih po županijama RH, koji će na 43 pitanja odgovarati oko 35 minuta, dobrovoljno i anonimno.

Ministarstvo unutarnjih poslova, u suradnji s Programom Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) u RH, od 21. svibnja do 12. lipnja 2009. godine provest će nacionalno istraživanje subjektivnog osjećaja sigurnosti građana RH.

Ciljevi istraživanja, kao i način njegova provođenja, predstavljeni su danas, 19. svibnja, u Ravnateljstvu policije, a predstavljanju su nazočili glavni ravnatelj policije Vladimir Faber, prof. dr. sc. Irena Cajner Mraović s Hrvatskih studija i Tamara Karica iz UNDP-a.

O istraživanju pod nazivom „Sigurnost građana, strah od kriminaliteta i uloga policije“ glavni ravnatelj policije Vladimir Faber rekao je da ovakav znanstveno utemeljen i sustavan projekt još nikad nije proveden u Hrvatskoj, kao ni na prostorima bivše Jugoslavije, a niti u većini europskih policija. Faber je istaknuo kako je ovo nastavak najavljenih reformi rada policije najavljenih u studenom prošle godine te da se ovaj projekt pripremao od veljače ove godine. -Tada smo - kaže Faber - ministar Karamarko i ja najavili poticanje i razvoj prevencije kriminaliteta, usmjerenu represiju prema nositeljima organiziranog kriminaliteta i transformaciju policije u javni servis građana,  pri čemu policija svoje ciljeve prilagođava interesima i potrebama građana.

Pojašnjavajući cilj ovog istraživanja, Faber je rekao kako statistike iz vlastite produkcije više nikad neće biti osnovni parametar mjerenja uspješnosti rada policije, već će ocjenu uspješnosti rada policije dati građani. Zahvalivši se predstavniku UNDP-a u Hrvatskoj Yuriu Afanasievu na prepoznavanju važnosti ovog projekta od strane UNDP-a, Faber je dodao kako će istraživanje točno pokazati prosječne ocjene rada policijskih uprava u RH, kao i određena odstupanja, koja će se popraviti zahvaljujuči rezultatima istraživanja.

Prof. dr. sc. Irena Cajner Mraović s Hrvatskih studija, predstavljajući samo istraživanje, istaknula je kako će ono obuhvatiti 4 500 slučajno odabranih ispitanika, reprezentativnih po županijama RH, koji će na 43 pitanja odgovarati oko dobrovoljno i anonimno 35 minuta. Prema riječima Cajner Mraović istraživanje sadrži sedam glavnih cjelina, odnosno: percepciju stanja sigurnosti, stupanj viktimizacije po kaznenim djelima (tj. spremnost prijavljivanja policiji i razloge neprijavljivanja), percepciju građana o izvorima problema i riziku viktimizacije, percepciju policije na području stanovanja, iskustvo građana s policijom te izvor informacija o policiji. Kao dio istraživanja prikupljat će se i sociodemografski podaci ispitanika, kao što su spol, dob, stupanj obrazovanja, procjena vlastitog fizičkog stanja, imovinsko stanje i drugo.

Govorećo o načinu provođenja istraživanja, Cajner Mraović rekla je da će se provoditi putem telefona  za 2 500 ispitanika, dok će preostalih dvije tisuće biti ispitano terenskim radom anketara.

Istraživanje će provoditi GFK i to od ponedjeljka do subote od 9 do 21 sat, iznimno nedjeljom, a svi ostali građani koji će željeti sudjelovati u istraživanju, na pitanja će moći odgovoriti putem web stranica UNDP-a i MUP-a RH. Odgovori dobiveni on-line anketom bit će tretirani kao potpuno neovisni od slučajnog uzorkovanja ispitanika koje će provoditi GFK.




 











Stranica