Pojačane aktivnosti policije povodom "Martinja"

Photo PU_PS/palica01.jpg

U razdoblju od 11. do 14. studenoga 2016. godine policijski službenici će pojačano kontrolirati promet zbog očekivano povećanog broja sudionika u cestovnom prometu koji su

 

Foto: Ilustracija

U razdoblju od 11. do 14. studenoga 2016. godine policijski službenici će pojačano kontrolirati promet zbog očekivano povećanog broja sudionika u cestovnom prometu koji su konzumirali alkoholna pića, budući da se na području Požeštine, ali i cijele Republike Hrvatske, održavaju proslave narodnog običaja krštenja mošta tzv. „Martinja".

Podsjećamo da je tijekom prošlogodišnje akcije na vožnju pod utjecajem alkohola i droga od  6. do 16. studenoga ukupno kontrolirano 385 vozača. Od toga je kod 22 vozača osobnog automobila utvrđena prisutnost alkohola u organizmu, a utvrđeno je i tristotinjak drugih prometnih prekršaja (pola se odnosi na nepropisnu brzinu). Ako promatramo koncentracije alkohola koje su utvrđene kod nesavjesnih vozača najviše koncentracija, njih devet, utvrđeno je iznad 1,5 promila, a prema dobnoj strukturi možemo reći da su podjednako zastupljene sve dobne skupine.

Apsolutni „rekorder“ bio je  55-godišnji vozač osobnog automobila na području Požege kojemu je utvrđena prisutnost alkohola u organizmu u koncentraciji od čak 2,66 promila. U tom razdoblju dogodilo se 12 prometnih nesreća, sedam s materijalnom štetom i pet s ozlijeđenim osobama, tj. sedam osoba je lakše, a dvije su teško tjelesno ozlijeđene.

Naglašavamo da su zakonom predviđene kazne, vezano za prekršaje upravljanja vozilom pod utjecajem alkohola, u rasponu od  700 pa sve do 15.000 kuna  ovisno o utvrđenoj koncentraciji alkohola u krvi. Ukoliko se radi o recidivistima sud za navedeni prekršaj može izreći i kaznu zatvora do 60 dana, a osim novčane kazne vozačima će biti određena i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od jednog do 15 mjeseci.

Isto tako, treba napomenuti da će se prema vozačima koji počine takav teži prekršaj primijeniti i policijske ovlasti isključivanja iz prometa, ali i ovlasti iz članka 134., 135. i 137. Prekršajnog zakona koje podrazumijevaju smještanje u posebnu prostoriju do prestanka djelovanja opojnih sredstava.

Većina vozača zaboravlja, ili zanemaruje činjenicu da je za razgradnju alkohola iz organizmapotrebno određeno vrijeme stoga pozivamo vozače da nakon ispijanja veće količine alkoholnih pića ne sjedaju za upravljač vozila najmanje 24 sata.

Policijski službenici kontrolirati će vozače na lokacijama koje su se proteklih godina pokazale kao najugroženije, odnosno na kojima je evidentiran najveći broj prometnih prekršaja i nesreća zbog vožnje pod utjecajem alkohola, a sve u cilju smanjenja prometnih nesreća i njihovih posljedica te povećanja ukupne razine sigurnosti prometa na cestama.

Još jednom upozoravamo vozače da ne sjedaju za upravljač ukoliko su konzumirali alkohol, da brzinu prilagode vremenskim i drugim uvjetima, te dosljedno poštuju zakonske propise.