Kako se zaštititi od razbojništva?
Prenosimo tekst sa PU istarske u kojem možete saznati koje mjere opreza predlaže policija kada su u pitanju razbojništva pojedinaca. Pročitajte i savjete kako se mogu zaštiti pravne osobe. Razbojništva i razbojničke krađe najčešće se događaju u večernjim ili ranim jutarnjim satima. Izvode se iznenada, i to uz prijetnju ili primjenu sile, tako da žrtve ne uspijevaju pružiti djelotvoran otpor. Razbojnici u pravilu traže novac i vrjednije stvari, poput nakita, tehničke opreme, oružja i slično, a građani mogu postati žrtvom na radnom mjestu, ulici, parku, ali i u svom domu.
Foto: ilustracija
Prenosimo tekst sa PU istarske u kojem možete saznati koje mjere opreza predlaže policija kada su u pitanju razbojništva pojedinaca. Pročitajte i savjete kako se mogu zaštiti pravne osobe.
Razbojništva i razbojničke krađe najčešće se događaju u večernjim ili ranim jutarnjim satima. Izvode se iznenada, i to uz prijetnju ili primjenu sile, tako da žrtve ne uspijevaju pružiti djelotvoran otpor. Razbojnici u pravilu traže novac i vrjednije stvari, poput nakita, tehničke opreme, oružja i slično, a građani mogu postati žrtvom na radnom mjestu, ulici, parku, ali i u svom domu.
Kako bi se zaštitili od razbojnika, policija predlaže poduzimanje slijedećih mjera opreza:
- ulicom hodajte odlučno, što može razbojnika obeshrabriti da vas odabere kao žrtvu
- izbjegavajte mračne ulice, parkove, prolaze i parkirališta - iako možda dulje traje, bolje ih zaobići i krenuti osvijetljenim i prometnim ulicama
- budite oprezni kada na bankomatu podižete novac, osobito noću
- izbjegavajte nositi veću količinu novca u gotovini i nikada ne pokazujte pun novčanik
- ključeve automobila pripremite prije nego što dođete do vozila, jednako kao i ključeve stana
- ne primajte nepoznate osobe u vozilo i ne sjedajte sami u vozilo s neznancem
Budući su često meta razbojnika banke, mjenjačnice, kladionice, benzinske postaje, trgovine i druge ustanove, predlažemo i nekoliko savjeta za zaštitu pravnih osoba:
- uključite tehničke uređaje zaštite (video nadzor, protuprovalne uređaje i sl.), a ukoliko ih ne posjedujete, razmislite o njihovoj instalaciji, odnosno o angažiranju fizičke zaštite (zaštitari)
- organizirajte siguran transport novca iz vašeg poslovnog prostora
- obratite pozornost na sumnjive osobe u prostoru (osobe koje često dolaze a ne kupuju, već samo razgledaju)
- ne držite veće količine novčanica velikih apoena u blagajni, već ih sklonite na sigurno mjesto u poslovnom prostoru
- kod prebrojavanja utrška, zaključajte vrata trgovina i poslovnica te provjerite jesu li sve osobe napustile prostor, poželjno je da u prostoru budu dvije zaposlene osobe radi sigurnosti, a ukoliko imate angažiranog zaštitara, neka i on bude nazočan
Unatoč svim mjerama opreza, uvijek postoji mogućnost da postanete žrtvom razbojništva. U tom slučaju najvažnije je da ne pružate otpor, pogotovo ako vam razbojnik prijeti oružjem – ne izlažite se opasnosti i postupajte po njegovim zahtjevima! Pokušajte zapamtiti što više detalja koji bi kasnije mogli pomoći policiji u otkrivanju počinitelja: izgled, ponašanje, govor i boja glasa, odjeća, prijevozno sredstvo i ostalo. Čim to okolnosti dopuste, nazovite policiju. Radi zaštite tragova, prije dolaska policije, nemojte nište dirati niti se kretati po prostoriji u kojoj se dogodio napad.