Manje oružja, manje tragedija

Photo PU_SD/manje oružja manje tragedija slika.JPG

foto: MUP Nacionalna preventivna kampanja „Manje oružja – manje tragedija“ započela je 2007.godine, otkada se kontinuirano provodi od strane Ministarstva unutarnjih poslova, u suradnji s Programom Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP), te udruženjem branitelja i udruge žena i mladih. Cilj ove kampanje jest senzibilizirati javnost i potaknuti građane na dragovoljnu predaju oružja, te utjecati na podizanje razine svijesti građana o opasnostima od nestručnog rukovanja oružjem i minsko-eksplozivnim sredstvima. Aktivnosti će se provoditi od 9. prosinca 2013. do 15. siječnja 2014., a policijski službenici Policijske uprave splitsko-dalmatinske će na ovu temu posebno održati predavanja djeci predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta, pod sloganom „Izbacite uljeza“, za koju prigodu je izrađen strip i letak, s upozorenjima vezanim uz oružje.

 foto: MUP

Nacionalna preventivna kampanja „Manje oružja – manje tragedija“ započela je 2007.godine, otkada se kontinuirano provodi od strane Ministarstva unutarnjih poslova, u suradnji s Programom Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP), te udruženjem branitelja i udruge žena i mladih. Cilj ove kampanje jest senzibilizirati javnost i potaknuti građane na dragovoljnu predaju oružja, te utjecati na podizanje razine svijesti građana o opasnostima od nestručnog rukovanja oružjem i minsko-eksplozivnim sredstvima. Aktivnosti će se provoditi od 9. prosinca 2013. do 15. siječnja 2014., a policijski službenici Policijske uprave splitsko-dalmatinske će na ovu temu posebno održati predavanja djeci predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta, pod sloganom „Izbacite uljeza“, za koju prigodu je izrađen  strip i letak, s upozorenjima vezanim uz oružje.

U skladu sa Zakonom o oružju, građani Republike Hrvatske mogu, bez vremenskog ograničenja, dragovoljno predati zabranjeno i dozvoljeno oružje. Za istaknuti je da se protiv građana, koji prijave navedeno oružje nadležnom tijelu radi predaje istog, neće pokrenuti prekršajni niti kazneni postupak.

O dragovoljnoj predaji oružja građani se mogu informirati putem besplatne telefonske linije 0800 88 92, a pozivom na broj policije 192 mogu dojaviti informacije o ostavljenom ili pronađenom oružju.

Pozivamo i apeliramo na sve građane, koji kod sebe, odnosno u svojim domovima imaju oružje i/ili eksplozivna sredstva, da isto bez straha od sankcija, prijave policiji.

Posebno skrećemo pozornost građanima da oružje i eksplozivna sredstva ne donose sami u policijske postaje, već da, ukoliko žele predati oružje, o tome obavijeste policiju na broj 192, te će policijski službenici u civilu (i vozilom bez policijskih oznaka) doći na dogovoreno mjesto kako bi se osigurala sigurna predaja oružja i anonimnost građana.