Virovitica: U OŠ Vladimir Nazor održano predavanje na temu "Novi oblici nasilja - Zlostavljanje putem interneta i mobitela"

Jučer, 24. svibnja u vremenu od 17 do 18 sati u OŠ Vladimir Nazor u Virovitici, policijski službenik za prevenciju PU virovitičko-podravske, Dražen Huzjak i stručni suradnik – analitičar, Siniša Kovačević održali su predavanje roditeljima učenika 5. razreda na temu „Novi oblici nasilja – zlostavljanje putem interneta

Jučer, 24. svibnja u vremenu od 17 do 18 sati u OŠ Vladimir Nazor u Virovitici, policijski službenik za prevenciju PU virovitičko-podravske, Dražen Huzjak i stručni suradnik – analitičar, Siniša Kovačević održali su predavanje roditeljima učenika 5. razreda na temu „Novi oblici nasilja – zlostavljanje putem interneta i mobitela - Cyberbullying. 

Predavanju je bilo nazočno oko 80 roditelja, koji su tijekom 45 - minutnog predavanja pozorno slušali iznošenje predavača. 

Cilj ovog predavanja bio je upoznati roditelje sa prednostima i opasnostima koje nosi Internet, što je elektronično nasilje i njegove specifičnosti, kako zaštiti djecu i mlade od neprimjerene elektroničke komunikacije. 

Roditeljima je ukazano na razliku i specifičnosti elektroničkog nasilja u odnosu na klasično nasilje, odnosno da elektroničko zlostavljanje može biti prisutno među vršnjacima, ali mete mogu biti i odrasli, kao na primjer profesori i nastavnici, te da bez fizičkog kontakta sa žrtvom i publikom, djeca i mladi teže vide i razumiju štetu koju njihove riječi mogu nanijeti, a ponekad i poruke koje se šalju iz šale mogu povrijediti, premda nisu imale namjeru zlostavljati nekoga. 

Nadalje, informirani su da je elektroničko nasilje prisutno 24 sata, 7 dana u tjednu, a izloženost i kod kuće i na mjestima koja su ranije bila sigurna za dijete, dok publika i svjedoci mogu biti mnogobrojni i brzo se povećavaju, a anonimnost pojačava osjećaj nesigurnosti kod žrtve. 

Isto tako, dobili su spoznaju da elektroničko zlostavljanje može biti prisutno među vršnjacima, ali mete mogu biti i odrasli, kao na primjer profesori i nastavnici.  Bez fizičkog kontakta sa žrtvom i publikom, djeca i mladi teže vide i razumiju štetu koju njihove riječi mogu nanijeti. Ponekad i poruke koje se šalju iz šale mogu povrijediti, premda nisu imale namjeru zlostavljati nekoga. 

 Također, roditeljima je upućen savjet kako mogu zaštiti djecu tj. da: 

  • paze da njihovo dijete ne provodi previše vremena ispred računala,
  • potiču korištenje računala kao oruđa za učenje i druženje, a ne isključivo za zabavu (npr. igrice).
  • upoznaju njihove internetske prijatelje onoliko koliko poznajete i ostale prijatelje.
  • naglase svojoj djeci kako oni nisu krivi ako su žrtve virtualnog nasilja.
  • kažu da im nećete zbog toga oduzeti pravo na korištenje računala – to je glavni razlog što djeca ne govore odraslima kad su žrtve nasilja na internetu. 

Tijekom predavanja roditeljima su upućeni savjeti kako mogu zaštititi svoju djecu: 

  • sačuvati sadržaj SMS-a i MMS-a te fotografije i video-isječke na mobitelu,
  • ostavite mobitel upaljenim,
  • ne odgovarati na poruke i pozive osobe za koju sumnjate da iskorištava i zlostavlja  vaše dijete,
  • pripremiti podatke o PIN i PUK brojevima te IMEI broju mobilnog telefona,
  • pripremiti i punjač za mobitel - sve to je potrebno da bi policijski službenici mogli učinkovito pomoći vama i vašem djetetu,
  • dodatne obavijesti o sigurnom korištenju mobilnih telefona mogu dobiti i od mobilnih operatera. 

Na kraju predavanja im je savjetovano ako bi dijete primilo prijeteću, uznemirujuću ili seksualno neprimjerenu  poruku ili se od njega traži da drugim osobama pošalje svoje neprimjerene fotografije ili video isječke, neka odmah izvijeste policiju;  

  • pozivom na broj 192, gdje će vas dežurni operateri preusmjeriti na stručno osposobljenog policijskog službenika
  • slanjem e-mail poruke na adresu policija@mup.hr
  • putem web stranice MUP-a, prijavom na „Red button”
  • dolaskom u najbližu policijsku postaju ili policijsku upravu